mcrblg-header-image

search

Ciekawa historia Krościenka nad Dunajcem


Krościenko nad Dunajcem to popularna wśród turystów i urlopowiczów wieś w Małopolsce. Swoją pozycję na turystycznej mapie Polski zawdzięcza przede wszystkim urokliwemu i niezwykle dogodnemu położeniu w pobliżu trzech dużych pasm górskich – Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Z tego względu Krościenko niewątpliwie jest miejscem, które warto odwiedzić. Turyści wybierający Krościenko nad Dunajcem z pewnością nie mogą narzekać na brak możliwości noclegowych. Na miejscu znajduje się bowiem spora ilość pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych, a wielu mieszkańców wsi oferuje noclegi na prywatnej kwaterze. Dla gości przygotowano również pole namiotowe. Wśród propozycji kwater noclegowych w malowniczym Krościenku znajdziemy zarówno komfortowe, przeznaczone dla wymagających i bogatych turystów, jak i takie dla gości o mniejszej zasobności portfela. Problemu nie sprawia również przyjazd z dziećmi czy zwierzętami – na pewno znajdzie się nocleg dostosowany do takich sytuacji.

Krościenko jako miejscowość jest wymieniane w źródłach już w XIII w., a jego powstanie wiąże się z budową w okolicy zamku obronnego. Wg Jana Długosza tą wieś miała odwiedzić św. Kinga podczas ucieczki ze Starego Sącza. W późnym średniowieczu Krościenko zostało lokowane jako miasto i rozwijało się, będąc grodem o dużym znaczeniu lokalnym. W 1770 r., na dwa lata przed I rozbiorem Polski, Krościenko wraz z okolicznymi starostwami spiskimi zostało włączone do Austro-Węgier. W XIX w. miasto przez chwilę stało się siedzibą powiatu, znajdował się w nim również sąd, poczta i urząd skarbowy. Rozwój popularności turystycznej Krościenka nad Dunajcem przypada na XX w, szczególnie zaś lata powojenne. Znaczenie administracyjne w tym okresie, mimo rozwoju turystyki tej okolicy znacznie zmalało. Do tego stopnia, że w latach 1973-1982 wieś formalnie była połączona z pobliską Szczawnicą, tworząc miasto Szczawnica-Krościenko. Wcześniej, bo w 1964 r., do Krościenka przybył ks. Franciszek Blachnicki – założyciel Ruchu Światło-Życie. Kupiony przez niego dom na Kopiej Górce rozrósł się w latach osiemdziesiątych do rozmiarów ogólnopolskiego centrum Ruchu Światło-Życie. Ponadto stał się miejscem dla innych inicjatyw, takich jak Krucjata Wyzwolenia Człowieka czy Unia Kapłanów Chrystusa Sługi. Ksiądz Blachnicki zmarł w 1987 r. w Carlsbergu, jednak jego ciało spoczywa w podziemiach kościoła parafialnego w Krościenku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Nasze miasto jest typowo turystyczne, w końcu spełnia wszystkie wymogi. Jest morze, plaża, ciekawe zabytki, interesujące atrakcje. Nasz Sopot znamy jak własną kieszeń i nie trudno się nam dziwić, w końcu każdy z nas mieszka tu od dzieciństwa. Po sezonie letnim chętnie wspólnie udajemy się w inne równie piękne zakątki. Nie zawsze są to góry, czy jeziora. To zapewne Was dziwi, że mieszkając nad Bałtykiem jeździmy nad Bałtyk, ale każda nadmorska miejscowość jest inna i niepowtarzalna. Nie odmawiamy sobie przyjemności poznawania innych części Wybrzeża. W imieniu naszej paczki ja- czyli Mateusz (przezywany Matchem) będę administratorem tej strony. Oczywiście zachęcamy Was do przyjazdu nad Bałtyk, ale także w inne ciekawe miejsca, którym będą poświęcone nasze wpisy. Być może gdzieś się spotkamy. Do zobaczenia.
search
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu