mcrblg-header-image

search

Małopolska pod lupą: Gorlice


Gorlice to urokliwe miasto położone w województwie małopolskim, będące siedzibą powiatu gorlickiego oraz stolicą Gminy Gorlice. Miasto leży na granicy Beskidu Niskiego, którego zachodnia część potocznie nazywana jest Beskidem Gorlickim. Miasto liczy prawie dwadzieścia dziewięć tysięcy stałych mieszkańców, zatem baza noclegowa [tu dostępna: ] miała szansę na rozkwit i jest urozmaicona zarówno pod względem cenowym, jak i pod kątem proponowanych standardów pobytu. Gorlice traktować należy jako pobyt w magicznym miasteczku, które hipnotyzuje przyjezdnych swoją urodą i na stałe wpisuje się w ich pamięć.

 Pochodzenie nazwy miasta może być ciekawym tematem do dyskusji. Można przypuszczać, że nazwa wywodzi się z języka rusińsko-łemkowskiego: „Gorlic” to „Horłycia” czyli w dosłownym tłumaczeniu „gardło”. Najstarsza nazwa zapisana przez Jana Długosza to Gardlicza. Marcin Kromer używał nazwy Gorlicza, która miała być powiązana z osadnikami ze Zgorzelca (w języku niemieckim jest to Görlitz). Powstanie miasta łączone jest z XIV wiekiem. Kronikarz Kromer przekazał, że przywilej utworzenia miasta otrzymał Dersław I Karwacjan od króla Kazimierza Wielkiego. Miasto było własnością różnych rodów, na przestrzeni dziejów przewijały się nazwiska, takie jak ród Pieniążków herbu Odrowąż czy rodzina Rylskich. Gorlice były ośrodkiem handu, ale w XIX wieku było to swoiste centrum raczkującego przemysłu naftowego, którego ojcem był Ignacy Łukasiewicz [tu informacje: http://ignacylukasiewicz.pl/] . To właśnie tutaj znajduje się najstarsza na świecie uliczna lampa naftowa. W XIX wieku powstał Park Miejski. Rozwijało się też szkolnictwo – funkcjonowały tutaj szkoły średnie dla dziewcząt. Niestety I wojna światowa zniszczyła miasto. II wojna światowa przyniosła tragiczne wydarzenia, zwłaszcza dla mieszkających w mieście Żydów.

Co robić w Gorlicach? Gorlice to miasto idealne do zwiedzania zabytków, które przetrwały wojenne zawieruchy. Miasto jest bardzo zadbane, na każdym kroku widać szacunek do przeszłości, pobyt w Gorlicach to sama przyjemność. Zabytki warte uwagi to Ratusz z hejnałem „Beskidzkie Echo”, XV-wieczny Dwór Karwacjanów, Park Miejski. Warto jest zwiedzić Muzeum Gorlickiego Kopalnictwa Naftowego. Ale Gorlice to nie tylko atrakcje miejskie,  to także wspaniała baza wypadowa w krainę Łemków, Pogórzan i Bojków, a także okazja do kontaktu z dziewiczą przyrodą Beskidu Niskiego. Innym ciekawym miejscem, które polecamy wam odwiedzić w Małopolsce jest Krościenko nad Dunajcem [tu wpis: http://www.sopotmatchrace.pl/ciekawa-historia-kroscienka-nad-dunajcem-950/], które może pochwalić się bardzo ciekawą historią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Nasze miasto jest typowo turystyczne, w końcu spełnia wszystkie wymogi. Jest morze, plaża, ciekawe zabytki, interesujące atrakcje. Nasz Sopot znamy jak własną kieszeń i nie trudno się nam dziwić, w końcu każdy z nas mieszka tu od dzieciństwa. Po sezonie letnim chętnie wspólnie udajemy się w inne równie piękne zakątki. Nie zawsze są to góry, czy jeziora. To zapewne Was dziwi, że mieszkając nad Bałtykiem jeździmy nad Bałtyk, ale każda nadmorska miejscowość jest inna i niepowtarzalna. Nie odmawiamy sobie przyjemności poznawania innych części Wybrzeża. W imieniu naszej paczki ja- czyli Mateusz (przezywany Matchem) będę administratorem tej strony. Oczywiście zachęcamy Was do przyjazdu nad Bałtyk, ale także w inne ciekawe miejsca, którym będą poświęcone nasze wpisy. Być może gdzieś się spotkamy. Do zobaczenia.
search
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu