mcrblg-header-image

search

Malownicza Kościerzyna


Z urokliwego Świeradowa-Zdroju (➤http://www.sopotmatchrace.pl/polskie-kurorty-swieradow-zdroj-650/) wyruszamy w dalszą podróż. Kościerzyna – po kaszubsku Kòscérzna – to miasto w województwie pomorskim, podlegające pod powiat kościerski. Leży na Pojezierzu Kaszubskim. Miasto jest otoczone przez jeziora, takie jak: Gałęźne, Kapliczne czy Wierzysko. W pobliżu znajdują się jeziora: Garczyn, Sudomie oraz Osuszyno. Bez wątpienia miasto jest traktowane jako alternatywa dla wypoczynku na Mazurach, zwłaszcza że jest tutaj wiele możliwości wypoczynkowych oraz sposobów na ciekawe spędzanie wolnego czasu.

Miasto z XIII wieku

Kościerzyna powstała w XIII wieku. W herbie miasta znajduje się czarny niedźwiedź pod dębową gałęzią. Niedźwiedź ten swego czasu był postrachem dla całej okolicy – zabijał ludzi, którzy odważyli się opuścić teren grodu. Zwierzę stanowiło lokalny terror – nie było na niego żadnego sposobu, do czasu aż do boju z bestią stanął syn kowala. Młodzieniec zabił niedźwiedzia i w ten sposób uwolnił Kościerzynę od niebezpiecznego zwierzęcia. Inną ważną postacią dla miasta jest księżniczka Gertruda, która otrzymała w prezencie od Mściwoja II mityczną Ziemię Pirsna, w skład której wchodziła między innymi Kościerzyna (dawniej Costerina). Niektórzy historycy uważają, że młoda księżniczka była kochanką Mściwoja II, ale zazwyczaj wskazuje się na powiązania rodzinne (być może Gertruda była ulubienicą stryja z zupełnie innych względów niż względy miłosne). W każdym bądź razie Costerina bardzo szybko stała się znaczącym grodem na Ziemi Pirsna, głownie z uwagi na fakt, że przebiegały przez nią drogi handlowe prowadzące do Gdańska. Kiedy nastały „czasy krzyżackie”, rycerze mieli w zwyczaju wykupywanie za pomocą przemocy terenów świeckich – Gertruda została zmuszona do sprzedaży swoich włości za cenę 63,3 kg srebra (przeliczając na czasy współczesne jest to absolutny bezcen). Załamana księżniczka resztę swoich dni spędziła chroniąc się w klasztorze norbertanek w Żukowie. Od kilku lat w Kościerzynie (➤https://pl-pl.facebook.com/koscierzyna.gda/) funkcjonuje nazwa upamiętniająca Gertrudę – na Wzgórzu Księżniczki Gertrudy znajduje się Urząd Miasta Kościerzyna.

Miasto wypoczynku i modlitwy

Kościerzyna to unikat w skali europejskiej – nie chodzi tutaj jednak o bogactwo przyrody, ale o fakt, że znajdują się tutaj dwa sanktuaria maryjne na obszarze jednej parafii. Sanktuaria Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej przyciągają coraz więcej pielgrzymów, na których także czeka baza noclegowa (➤). Kościerzyna to nie tylko zaspokojenie potrzeb rekreacyjnych, ale i religijnych. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „noclegi Kościerzyna”, a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne.

  1. Martynka45

    Malowniczo położone miasto na Pojezierzu Kaszubskim, idealne dla szukających wakacji w spokojnym klimacie pośród przyrody

  2. britta

    @martynka45 zgadzam się, że to super miejsce dla tych, który chcą odpocząć w cichym i spokojnym otoczeniu

  3. denmark

    Nie byłam w Kościerzynie, ale z pewnością się tam wybiorę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Nasze miasto jest typowo turystyczne, w końcu spełnia wszystkie wymogi. Jest morze, plaża, ciekawe zabytki, interesujące atrakcje. Nasz Sopot znamy jak własną kieszeń i nie trudno się nam dziwić, w końcu każdy z nas mieszka tu od dzieciństwa. Po sezonie letnim chętnie wspólnie udajemy się w inne równie piękne zakątki. Nie zawsze są to góry, czy jeziora. To zapewne Was dziwi, że mieszkając nad Bałtykiem jeździmy nad Bałtyk, ale każda nadmorska miejscowość jest inna i niepowtarzalna. Nie odmawiamy sobie przyjemności poznawania innych części Wybrzeża. W imieniu naszej paczki ja- czyli Mateusz (przezywany Matchem) będę administratorem tej strony. Oczywiście zachęcamy Was do przyjazdu nad Bałtyk, ale także w inne ciekawe miejsca, którym będą poświęcone nasze wpisy. Być może gdzieś się spotkamy. Do zobaczenia.
search
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu