mcrblg-header-image

search

Polskie kurorty: Świeradów-Zdrój


Świeradów-Zdrój to miasto o profilu uzdrowiskowym, powszechnie uznawane za perłę województwa dolnośląskiego. Miasto znajduje się w powiecie lubańskim, a liczba jego mieszkańców nie przekracza pięciu tysięcy osób. Najbliższym sąsiadującym dużym miastem jest Jelenia Góra. Świeradów-Zdrój ulokowany jest w Górach Izerskich, które są częścią Sudetów Zachodnich. Miasto wznosi się na wysokości 450-710 m n.p.m. Jego zdobnikiem jest dolina rzeki Kwisy.

Baza noclegowa

Noclegi w Świeradowie-Zdroju można rezerwować przez cały rok. Można to zrobić przez internet. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło: "noclegi Świeradów Zdrój". Baza noclegowa (tutaj) jest popularna, dlatego też o wypoczynku w tym kurorcie powinno się myśleć z wyprzedzeniem.

Z dziejów miasta Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój powstał w XVI wieku. To właśnie w tym okresie berliński medyk zauważył lokalne źródła wód mineralnych i odkrył ich potencjał leczniczy. Niestety, nie był to okres, w którym rozkwitała wiedza o leczeniu uzdrowiskowym – dopiero dwa wieki później nastała swoista moda na kurorty. Być może dlatego, że Europę gnębiły choroby takie jak gruźlica – zaczęto poszukiwać miejsc, w których ludzie mogliby odetchnąć i podreperować swoje zdrowie. Potencjał wód mineralnych przestał być tajemnicą strzeżoną przez klasztory. Swoisty boom na uzdrowisko nastąpił na przełomie XIX i XX wieku – z tego okresu pochodzą najpiękniejsze architektoniczne zabytki, które do tej pory można podziwiać w tym przeuroczym mieście. Zachwycać mogą Łazienki Leopolda, które wybudowano na zlecenie rodziny Schafgotschów w XIX wieku – obiekt od samego początku swego istnienia służy kąpielom w wodach mineralnych z dodatkiem ekstraktów z igieł i kory świerkowej. Co prawda współcześnie wykorzystywane są nowoczesne urządzenia, ale receptura na te kąpiele pozostała niezmieniona. Nie można pominąć pijalni wody radoczynnej – woda jest pomocna w walce z chorobami układu krążenia, chorobami reumatycznymi, a także z chorobami przemiany materii, takimi jak otyłość i cukrzyca.

Czy tylko uzdrowisko?

Miasto nie poprzestało na profilu uzdrowiskowym – coraz bardziej nastawione jest na szeroko pojętą turystykę, ukierunkowaną poniekąd na promocję sportów zimowych. Nie tak dawno temu powstała tutaj kolejka gondolowa, która funkcjonuje przez cały rok. Szczególną popularnością cieszy się zimą, kiedy to przychodzi pora na "białe szaleństwo". Czas wjazdu ze stacji dolnej na stację górną nie przekracza dziesięciu minut, ale dla narciarzy i amatorów innych sportów zimowych największą atrakcją jest oświetlona nartostrada o długości 2500 metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Nasze miasto jest typowo turystyczne, w końcu spełnia wszystkie wymogi. Jest morze, plaża, ciekawe zabytki, interesujące atrakcje. Nasz Sopot znamy jak własną kieszeń i nie trudno się nam dziwić, w końcu każdy z nas mieszka tu od dzieciństwa. Po sezonie letnim chętnie wspólnie udajemy się w inne równie piękne zakątki. Nie zawsze są to góry, czy jeziora. To zapewne Was dziwi, że mieszkając nad Bałtykiem jeździmy nad Bałtyk, ale każda nadmorska miejscowość jest inna i niepowtarzalna. Nie odmawiamy sobie przyjemności poznawania innych części Wybrzeża. W imieniu naszej paczki ja- czyli Mateusz (przezywany Matchem) będę administratorem tej strony. Oczywiście zachęcamy Was do przyjazdu nad Bałtyk, ale także w inne ciekawe miejsca, którym będą poświęcone nasze wpisy. Być może gdzieś się spotkamy. Do zobaczenia.
search
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu