mcrblg-header-image

search

Wetlina – dobre miejsce dla turysty


W cieniu wyniosłych połaci masywu Połoniny Wetlińskiej mieści się niewielka miejscowość turystyczna, Wetlina. Jej nazwa pochodzi od pewnego rodzaju wierzby „wetlyny”, a historia sięga XV wieku. Wieś jest, jak na bieszczadzkie warunki, dość duża i ludna, choć po wojnie była doszczętnie spalona. Turystom oferuje oprócz górskiego klimatu, dobrze przygotowane zaplecze: noclegi, sklepy i gastronomię, a także miejsca do zaparkowania. Planując podróż, pierwszą czynnością do sprawdzenia jest baza noclegowa. Wyszukując w sieci frazę: „Wetlina spanie” i można wybierać pośród licznych propozycji. Do dyspozycji są gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe, kwatery prywatne, pensjonaty oraz pola namiotowe (). Można znaleźć wygodny nocleg w bardzo przystępnej cenie, oferujący dodatkowo smaczne domowe posiłki.

Przez miejscowość biegną dwa ważne szlaki turystyczne. Żółtym można przez Przełęcz Orłowicz dotrzeć w jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc w Bieszczadach – Połoninę Wetlińską. Będąc w tych stronach nie sposób jej pominąć w planach wędrówki. Szeroki masyw, porosły murawą alpejską, należy w polskich górach do widoków unikatowych. W ładną pogodę roztaczają się z niego przepiękne szerokie panoramy. Dobrze pamiętać, aby na wyprawę wziąć cieplejszą odzież, gdyż pozbawione drzew okolice szczytu są często smagane dość silnym chłodnym wiatrem. Godna polecenia jest także trasa zielonym szlakiem na Rawki – Małą i Wielką, ze względu na rozległe polany widokowe na obu szczytach. Warto wybrać się na spacer po miejscowości, aby odnaleźć niewielki, lecz bardzo urokliwy wodospad. Jest to zadanie niełatwe, ponieważ to ustronne miejsce ukrywa się w zaroślach z dala od głównej ścieżki, jednak ten, kto je odnajdzie na pewno nie pożałuje.

Po trudach wspinania się górskimi szlakami, porządnie zgłodniały turysta może posilić się w jednej z restauracji, bądź którymś z barów. W ofercie oprócz klasycznych potraw, można spotkać takie regionalne ciekawostki jak fuczki czy pierogi z bundzem, kaszą gryczaną i czosnkiem niedźwiedzim. Wyszukane gusta kulinarne na pewno zostaną usatysfakcjonowane dostępnymi daniami z dziczyzny. Warto wspomnieć, że w Wetlinie można spróbować jedynego w swoim rodzaju naleśnika z jagodami. Ta przepyszna potrawa jest zupełnie czymś innym niż powszechnie znane naleśniki.

Wielbicielom muzyki Wetlina oferuje odbywające się w jednej z kawiarń koncerty jazzowe. Corocznie organizowane są tutaj festiwale „Bieszczadzkie Reggae-Folk”. Do niedawna w miejscowości odbywał się Festiwal Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły”, który sprowadzał w te strony wielu ciekawych artystów i był spotkaniem miłośników gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
Nasze miasto jest typowo turystyczne, w końcu spełnia wszystkie wymogi. Jest morze, plaża, ciekawe zabytki, interesujące atrakcje. Nasz Sopot znamy jak własną kieszeń i nie trudno się nam dziwić, w końcu każdy z nas mieszka tu od dzieciństwa. Po sezonie letnim chętnie wspólnie udajemy się w inne równie piękne zakątki. Nie zawsze są to góry, czy jeziora. To zapewne Was dziwi, że mieszkając nad Bałtykiem jeździmy nad Bałtyk, ale każda nadmorska miejscowość jest inna i niepowtarzalna. Nie odmawiamy sobie przyjemności poznawania innych części Wybrzeża. W imieniu naszej paczki ja- czyli Mateusz (przezywany Matchem) będę administratorem tej strony. Oczywiście zachęcamy Was do przyjazdu nad Bałtyk, ale także w inne ciekawe miejsca, którym będą poświęcone nasze wpisy. Być może gdzieś się spotkamy. Do zobaczenia.
search
Kategorie
  • Brak kategorii
avatar

Hi, guest!

settings

menu